Sürdürülebilirlik

İnsanlar. Gezegen. Performans
"Yerel ulaşımın geleceğinin bir arabadan çok bir bisiklete benzediğine inanıyoruz. Ulaşımın sera gazı emisyonlarının en hızlı büyüyen nedeni olduğu yerde, bisiklet iklim değişikliğine karşı mücadelede güçlü bir araçtır. Bize göre bisiklet bundan ve daha fazlasıdır. Özgürlük, topluluk oluşturma ve zihinsel ve fiziksel sağlık için bir araçtır."

Specialized'da, gezegeni ileriye pedallamak amacıyla her gün işe geliyoruz. Neredeyse yarım yüzyıldır, tek bir hedef sabit kaldı: mevcut en güvenli, en yüksek performanslı, en uzun ömürlü bisikletleri sunmak.

Bu amaç doğrultusunda enerji kullanılır, sera gazları salınır ve atık oluşur. Bisiklet, ekipman ve giysi yapmanın ve taşımanın her zaman bir etkisi olsa da daha iyisini yapabiliriz ve binicilerin de bizden daha iyisini yapmamızı beklediğini varsayıyoruz.

Kaliteli bisikletler ve ekipman üretmeye, bunların yaratılmasında çevresel ayak izimizi en aza indirmeye ve yarattığımız her şeyin yeniden kullanımı ve geri dönüşümü için etkili bir yol oluşturmaya kararlıyız.

DEGERLERİMİZ
İnsanlara Saygı: Ofislerimizde ve dağıtım merkezlerimizde, tedarik zincirimizde ve binici topluluklarımızda insan haklarını destekleriz.
Gezegene Saygı: Faaliyetlerimizin etkisini azaltmak için sürekli çabalarken, bisikletlerin benimsenmesini ve yerel ulaşım üzerindeki olumlu etkilerini teşvik etmeye çalışıyoruz.
Performans için Çalışın: Binicilerin güvenlik, performans ve dayanıklılık beklentilerini yeniden tanımlamak için durmaksızın yenilik yapmaya çalışıyoruz.

SAVUNUCULUK VE DESTEK PROGRAMLARI
Specialized olarak hizmet verdiğimiz biniciler topluluğunun üyesiyiz ve onlardan ilham alıyoruz. Daha fazla biniciyi daha fazla yerde daha fazla şekilde desteklemek için binicilik topluluklarını destekliyor ve onlarla etkileşim kuruyoruz. Aşağıdaki ortaklarla çalışmaktan gurur duyuyoruz:

- Dışarı çık. Sosyal, duygusal ve bilişsel sağlığı iyileştirmek için kanıta dayalı bisiklet programları sağlamak.
- Patika Arama. Sporumuzu ve heyecanımızı şekillendirmeye yardımcı olan patika yapımcılarını tanımak, kutlamak ve desteklemek için bir hareket.
- People4Bikes. Bisiklet sürmeyi herkes için daha iyi, daha güvenli ve daha erişilebilir kılmak için programları ve politikaları destekleyen bir kuruluş.

SOSYAL VE ÇEVRESEL SORUMLULUK
Dünyadaki en iyi bisikletleri ve teçhizatı yapmak yeterli değil - onları nasıl yaptığımız, ne kadar uzun ömürlü oldukları ve yaşamlarının sonunda ne olduğu bizim için önemli.

Çalışma Alanları:

-Sorumlu Üretim. Tedarikçilerimizin ve sektörümüzün sosyal ve çevresel performansını iyileştirmek için aktif olarak çalışmak.
- Sorumlu Tasarım. Bir ömür boyu sürecek bisikletler yapıyoruz.
- Atık Azaltma ve Geri Dönüşüm. Ürünlerimizin kullanım ömrü bittiğinde onlardan daha az şeyin çöpe gitmesini istiyoruz.
- İklim Eylemi. İklim etkilerimizi ölçmek ve azaltmak.

 

TEDARİKÇİ SÜREKLİ İYİLEŞTİRME
Üretim ortaklarımızla düzenli olarak ilişki kuran kaynak bulma, mühendislik, kalite ve sosyal sorumluluk ekiplerimiz var. Stratejik öneme sahip üretim ortakları için iş sağlığı ve güvenliği, iş kanununa uygunluğun yanı sıra çevre mevzuatına uyumu da kapsayan kapsamlı bir denetim gerçekleştiriyoruz. Sorunları keşfettiğimizde, belirli görevler ve zaman çizelgeleri içeren bir düzeltici eylem planı geliştirmek için tedarikçiyle birlikte çalışırız. Bu faaliyetlerin tutarlı bir şekilde kullanılması ve Sorumlu Spor Girişimi'ndeki meslektaşlarımızla işbirliği içinde, tedarik zincirimizdeki ortak zorluklar hakkında daha iyi bir anlayış kazandık. Bu anlayış, programlarımızı, tedarikçilerimizin operasyonlarını ve sektörümüzü iyileştirmeye devam etmemize yardımcı olur.

BİR ÖMÜR BİNİLMESİ İÇİN ÜRETİLMİŞTİR
Yaptığımız her bisiklet, sürücülerimizin güvenlik, performans ve dayanıklılık konusundaki yüksek beklentilerini aşarak, zamana dayanacak şekilde üretilmiştir. Bir aile yadigarı gibi, birçoğu nesiller boyunca binicilerden geçer. Ve onlarca yıllık kullanım için tasarlarken, sonunda harika bir bisikleti güvenli ve sorumlu bir şekilde emekliye ayırmaya ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Taahhüdümüz, sattığımız her şeyin sonunda etkin bir şekilde yeniden kullanılması veya geri dönüştürülmesi için bir yol sağlamaktır. Bunu başarmak zaman alacak, ancak üzerinde çalıştığımız şeylerden bazıları ve kaydettiğimiz ilerleme burada.

SERVİS PARÇALARI
Specialized bisikletinizi şimdi ve gelecekte en yüksek performansta tutmak istiyoruz. En az 10 yıllık envanter servis parçaları üretmek için tedarikçilerle anlaşmalarımız var. Bu, yıllık inovasyona odaklanan bir endüstride benzersiz bir konumdur. Yeni model olmadan yaşayamasanız bile, eskisine uzun süre birinin bineceğini biliyoruz. Specialized Bayiniz veya Rider Care ekibimiz, çalışmaya devam etmek için ihtiyacınız olan servis parçalarını almanıza yardımcı olabilir.

SIFIR DÖNER AMBALAJ
Paketleme ekibimiz, minimum miktarda malzeme kullanarak maksimum geri dönüştürülebilirlik ile bir ürünün biniciye mükemmel durumda ulaşmasını sağlamakla görevlidir. Geçmiş projeler arasında %15 daha az karton tüketimi sağlayan yeniden tasarlanmış bir kask kutusu yer alıyor. Bu arada e-bisikletler büyüyen bir iş ve paketleme ekibimiz, dayanıklılığı artırmak için her konteynere 15 ek bisiklet ekleyerek taşımacılığın çevresel etkisini azaltmak için çaba sarf ediyor.

E-BİSİKLET GERİ DÖNÜŞÜM
Yerel ulaşımın geleceğinin bir arabadan çok bir e-bisiklete benzediğine inanıyoruz. Bu, karbon emisyonlarının uzun vadeli azaltılması için harikadır, ancak aynı zamanda piller ve tahrik üniteleri gibi e-bisikletlerin benzersiz bileşenlerinin sonunda geri dönüştürülmesi gerektiği anlamına gelir. Elektrikli araçlardaki son büyüme, dünyanın birçok yerinde kurulu geri dönüşüm altyapısını alt üst edecek hızda. Bu sorunu aşağıdaki şekillerde ele alıyoruz:

- İsviçre'deki Turbo ekibimiz, performansı ve dayanıklılığı en üst düzeye çıkarmak için son teknoloji pil ve şarj sistemleri oluşturdu. Görev Kontrol uygulamamız aracılığıyla, sürücülerin elektrikli bisikletlerimizle nasıl etkileşime girdiğini öğrenmeye devam ediyoruz. Bu bilgileri, pil ömrü de dahil olmak üzere performansı sürekli iyileştirmek için kullanırız.

- Nihai hedefimiz yeniden kullanımdır. Specialized, üretimimize geri getirebileceğimiz malzemelerin geri kazanılmasına yardımcı olmak ve kullanım ömrü sonunda daha iyi yeniden kullanım veya geri dönüştürülebilirlik için tasarım süreçlerimizi değerlendirmek için lityum iyon pil geri dönüşümünde lider olan Redwood Materials ile ortaklık kurdu. İlk olarak 2021'in sonunda ABD'de olmak üzere, Özelleştirilmiş e-bisiklet pillerinin geri dönüştürülmesi için güvenli ve etkili yollar oluşturmaya odaklandık. Ardından, birlikte, daha geniş bisiklet ve mikro mobilite endüstrilerinde etkili geri dönüşüm için bu öğrendikleri paylaşacağız. ABD ve 2022'den itibaren diğer pazarlara yayılıyor.

- İşbirlikçi çözümler geliştirme arzumuz doğrultusunda, bisiklet endüstrisindeki meslektaşlarımızla birlikte, şu anda mevcut olmayan bölgelerde geri dönüşüm programları oluşturmak için çalışıyoruz. ABD'de, tüketiciler ve bayiler için güvenli ve kolay bir pil geri dönüşüm çözümü geliştirmek için People for Bikes Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu ile birlikte çalışıyoruz.

- Pil geri dönüşüm politikalarında bölgesel farklılıklar vardır. Specialized lityum iyon pilleri, Kanada ve birkaç Avrupa ülkesi dahil, bulundukları yerlerde yerel düzenlemelere göre geri dönüştürür.

GERİ DÖNÜŞÜMLÜ KUMAŞLAR
Specialized'deki giyim ekibimiz, geri dönüştürülmüş polyester ve geri dönüştürülmüş naylon gibi geri dönüştürülmüş kumaşlarla tasarım yaparak şirketin çevresel ayak izini en aza indirmek için kademeli değişiklikler yapıyor. Ek olarak, geri dönüştürülmüş polyester ve geri dönüştürülmüş naylon, işlenmemiş muadillerine göre daha az enerji gerektirir. Son üç sezonda giyim ürünleri geri dönüştürülmüş kumaşları içeriyor ve gelecek sezonlarda geri dönüştürülmüş elyafların ölçeğini artırmayı planlıyor.

Giysilerimizin çevresel ayak izini azaltmanın tek yolu geri dönüştürülmüş elyaf kullanmak değildir. Ayrıca, pamuk ve modal gibi sorumlu bir şekilde tedarik edilen kuş tüyü ve daha doğal elyafları da ürün yelpazemize dahil ediyoruz. Baktığımız diğer bir konu ise ürün ömrünü uzatmak—bunu birkaç yolla yapıyoruz; bunlardan biri, çeşitli elyafların ve süslemelerin giysi ömrü üzerindeki etkisini araştırıp anlamaktır.

KARBONUN YENİDEN KULLANIMI
Havacılık, otomotiv ve spor malzemeleri endüstrileri, güç ve hafiflik kombinasyonu için karbon fibere güvendi. Daha fazla karbon ürünü kullanım dışı kaldıkça, bunları depolama alanlarından uzak tutmanın yollarını geliştirmeye artan bir ihtiyaç vardır. ABD'de, Specialized bir karbon kadroyu iade ederseniz, bunun bir çöp sahasına gitmeyeceğini söylemekten mutluluk duyuyoruz.

Şu anda, karbon geri alma programımızı küresel olarak genişletme umuduyla bu lifleri yeniden kullanan ürünler geliştiriyoruz. İşlenmiş lifler, bisiklet çerçevelerinde kullanılmayacak şekilde kesilirler, ancak geleneksel olarak cam liflerle yapılanla aynı şekilde, takviye malzemesi olarak plastiklerle karıştırılmaya uygundurlar.

Bugün, tüm araba yolculuklarının üçte ikisinden fazlası 10 mil veya daha kısadır, bunlar aynı zamanda herhangi bir araba, gaz veya elektrik için en karbon yoğun yolculuklardır. Bisiklet seyahatleri ile araba seyahatlerini takas etmek, iklim değişikliğini ele almak için hepimizin yapabileceği tek şey. Daha fazla sürücüyü desteklemek için e-bisikletimizi ve aktif seçeneklerimizi (fitness, ulaşım, işe gidip gelme) büyütüyor ve güvenlik ve erişim dahil olmak üzere engellerin üstesinden gelmek için yenilikler yapıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri'nde E-BIKE ACT'ye verdiğimiz desteğin de gösterdiği gibi, daha fazla erişimi ve daha güvenli sokakları teşvik eden eyalet, yerel ve federal politikaları savunmak için People For Bikes'den başlayarak endüstri kuruluşlarıyla ortak olmaya devam edeceğiz.

İklim etkilerimizi anlamamıza ve azaltmamıza yardımcı olmak için Outdoor Industry Associations Climate Action Corps ile ortaklık kurduk. Ayrıca tesis ekibimiz su şişesi üretimine ve Win Tüneli'ne güneş enerjisi ile enerji sağlamak için bir proje başlatmıştır.

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır

Çerez Kullanımı

Kişisel verileriniz, hizmetlerimizin daha iyi
bir şekilde sunulması için mevzuata uygun
bir şekilde toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak
için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz